Hoppa till sidans innehåll

EM i bänkpress i Hamm, Luxemburg.

2018-10-08 09:50
Denna vecka är det EM i bänkpress i Hamm, Luxemburg.
  • Uppdaterad: 2018-10-08 09:50

Master och juniorer tävlar först och seniorer avslutar under fredag och lördag. Livestream, nomineringar och tidtabell hittar ni hos Goodlift som vanligt.

 

Här är en översikt över hur våra svenska lyftare tävlar:

Tisdag 9/10:

12:00 – Åsa Pennebratt (+84) och Ann Jordebo (+84), båda M2.

 

14:30 – Pernilla Röhr (-84), M1.

 

17:00 – Mia Engrenius (-52) och Matilda Vilmar (-63), båda junior.

 

Onsdag 10/10:

14:00 – Emma Johansson (-72) och Jessika Lowe (-84), båda junior.

 

16:00 – Henrik Magnusson (-83), junior.

 

18:00 – Oliver Dahlkvist (-93) och Rasmus Mirblom (+120), båda junior.

 

Torsdag 11/10:

11:00 – Göran Malmberg (M4, -93), Björn Iversen (-105) och Roland Lindblad (-120), båda M3.

 

13:30 – Jukka Siltanen (-74), Tomas Ring (-83), Göran Bergström (-120), Conny Blomgren (-120) och Robert Blom (+120), alla M2.

 

16:00 – Marcus Holmgren (-83), Markus Larsson (-105), Joakim Lakso (-120), Örjan Dahl (+120) och Niklas Karlsson (+120), alla M1.

 

Fredag 12/10:

14:00 – Karolina Arvidson (-57) och Andrea Hammarström (-63), båda open.

 

16:00 – Anna Edvall (-84), open.

 

18:00 – Alexander Eriksson (-74) och Joakim Wång (-93), båda open.

 

Lördag 13/10:

13:00 – Jimmy Werner (-105), Per Nilsson (-120), Niklas Pettersson (+120) och Martin Andersson (+120), alla open.

Skribent: Anett Henriksen Langva
Epost: Adressen Gömd

knapp-databas

knapp-databas

knapp-resebok

knapp-slshop

knapp-mal1418

  

 

 

   

 

 


 

Postadress:
Svenska Styrkelyftförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens Hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 010-4507170
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

 

Gilla oss på Facebook

 

Missa inte heller vår mästerskapssida

 

Vi finns också på Instagram
Där heter vi @styrkelyftforbundet


Du hittar oss även på Twitter