Hoppa till sidans innehåll

Stora Grabbar och Tjejers märke


För att kunna tilldelas utmärkelsen Stor Grabb/Tjej erfordras 10 poäng

Poängen räknas enligt nedanstående, det är bara seniortävlingar i styrkelyft, alternativt bänkpress, klassiskt eller utrustat spelar ingen roll.

Tävling 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a 6:a  
VM 10 7 5 3 2 1  
EM 7 5 3 2 1    
NM 4 3 2 1     Vid minst 5 deltagare
NM 3 2 1       Vid minst 4 deltagare
NM 2 1         Vid minst 3 deltagare
NM 1           Vid minst 2 deltagare
SM 1           Vid minst 2 deltagare

  

När du, eller någon du coachar fått 10 poäng, kontaktar ni själva kansliet för att erhålla märket. 

Stora Grabbar och Tjejer inom styrkelyft och bänkpress

Då utmärkelsen fram till 1997 delades med Svenska Tyngdlyftningförbundet är numreringen fram till nummer 103 ojämn.

Nr Namn Förening
45 Ray Yvander                     Stockholmspolisens IF                      
46 Ulf Morin Baltic Club
50 Kenneth Mattsson Stockholmspolisens IF
53 Lars Backlund Smedjebacken AK
54 Conny Nilsson Stockholm AK
57 Lars Hedlund Örebro KK
58 Stefan Nentis Göteborg KK
59 Göran Henrysson Växjö AK
65 Allan Eriksson Gävle KK
68 Yngve Gustafson Solna AK
69 Tomas Stenlund Skellefteå AK
70 Samuli Kivi Stockholmspolisens IF
73 Anna Restrup Söderhamnspolisen
75 Niklas Yngvesson Vetlanda AK
75 Erik Johansson Göteborg KK
77 Kristina Bohlin Göteborg KK
78 Anna-Maja Honka Spårvägen GoIF
  Johnny Melander Perstorp AK
82 Carin Åkervall/Gustafson Upsala TK
83 Susanne Formgren Ockelbo AK
84 Lena Wessman Stockholmspolisens IF
85 Monica Norberg Ludvika SK
86 Marina Ceder Lerum AK
87 Lars Flyborg Lerum AK
88 Magnus Carlsson Öjeby AK
89 Lars O Augustsson Nässjö AMK
91 Kåre Lundgren Öjeby AK
92 Anders Eriksson Öjeby AK
93 Sven Erik Persson Åmotfors AK
94 Lisa Sjöstrand Västervik AK
95 Per Berglund Långshyttans AK
96 Roger Sandström Gävle KK
97 Sirpa Sandström Gävle KK
99 Susanne Hagersand Landskrona KK
100 Jörgen Ljungberg Örebro KK
101 Anna Restrup II Stockholmspolisens IF
103 Catharina Haraldsson Linköping AK
104 Peter Lindberg Flottans IF
105 Amit Selberg Örebro KK
106 Jonas Celin Skurups KF
107 Ulf Wiklund Sundsvalls AK
108 Ola Neselius ASK Eskilstuna
109 Riitta Liimatainen Jönköpings SK
110 Patrik Turesson Örebro KK
111 Hans Dahlström ASK Eskilstuna
112 Jan Lundberg Umeå Power
113 Lars G Hedlund Rönnskärs IF
114 Helena Göransdotter Södra TK
115 Roland Eriksson Öjeby AK
116 Niklas Jönsson Östersund AK
117 Anna Olsson Lerum AK
118 Johnny Wahlqvist Skurup KF
119 Stefan Huldén Örebro KK
120 Sandra Lönn Borlänge AK
121 Camilla Broström ASK Eskilstuna
122 Marcus Hirvonen Sundsvalls AK
123 Fredrik Svensson Sundsvalls AK
124 Fredrik Jäder IFK D/Ö
125 Helene Johage ASK Eskilstuna
126 Lars Berglund Örebro KK
127 Christian Hedman Borlänge AK
128 Olof Wiklund Umeå Power
129 Maria Eriksson Malmö AK
130 Anna-Maria Nöglegaard Stockholmspolisens IF
131 Per Nilsson Stockholmspolisens IF
132 Ej giltig  
133 Elisabeth Wahlander Broddetorps GOIF
134 Ej giltig  
135 Kristoffer Willebrand Broddetorps GOIF
136 Karolina Arvidson Borlänge AK
137 Stefan Jamroz Lunds TK
138 Ej giltig  
139 Ej giltig  
140 Mikael Jaldefors Södertälje AK
141 Josephine Werngren Sundbybergs TK
142 Miia Grändås Örebro KK
143 Emelie Pettersson Södertälje AK
144 Sofia Loft Göteborg KK
145 Thomas Wulffeld Sundsvalls AK
146 Frida Wik Sundbybergs TK
147 Nina Eriksson Kiruna AK
148 Clara Fridén Borlänge AK
Uppdaterad: 30 MAR 2017 15:53 Skribent: Johanna Sejnered

knapp-databas

knapp-databas

knapp-resebok

knapp-slshop

knapp-mal1418

  

 

 

   

 

 


 

Postadress:
Svenska Styrkelyftförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens Hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 0104507170
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

 

Gilla oss på Facebook

 

Missa inte heller vår mästerskapssida

 

Vi finns också på Instagram
Där heter vi @styrkelyftforbundet


Du hittar oss även på Twitter