Hoppa till sidans innehåll

Endast bänkpress (utrustning)


Ungdomar (damer)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Maria Engrenius Halmstad TSK 82,5  Sundsvall  15-05-20
 52kg Maria Engrenius Halmstad TSK 87,5 Helsingborg  15-11-15
 57kg Linnea Forslund Kunne-Norrflärke IF 80,0  Eskilstuna 18-12-09
 63kg Emma Johansson Nora AK 108,0 Sandviken 14-11-23
 72kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK 115,0 Köping 14-12-07
 84kg Julia Nygren Luleå AK 82,5  Gnosjö  16-11-27
 +84kg Cecilia Oderstad Härnösands AK 80,0 Sundsvall 14-05-17

 

Ungdomar (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Mohammad Alshami  Falköpings TK  95,0  Luleå  11-04-09 
66kg Eddie Berglund Örebro KK 165,0  Reykjavik, Island 13-02-23 
74kg Marcus Olsson Hassela Powerteam 141,0 Norrflärke 14-11-08
83kg Jonathan Lindblad Westbo AK 168,0 Gnosjö 16-11-27
93kg Edvin Forslund Kubbe Norrflärke IF 200,0 Eskilstuna 18-12-09
105kg Calle Nilsson Hassela Powerteam 222,5 Piteå 13-05-05
120kg Calle Nilsson Hassela Powerteam 300,0 Reykjavik 14-08-23
+120kg Calle Nilsson Hassela Powerteam 255,0  Nässjö 14-03-15

 

Juniorer (damer)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Maria Engrenius Halmstad TSK 82,5 Sundsvall 15-05-20
 52kg Nina Eriksson Kiruna AK 112,5  Terni 12-08-09
 57kg Nina Eriksson  Kiruna AK  125,0  Nora 12-11-25 
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK 165,0 Tokyo 19-05-24
 72kg Emma Johansson  Nora AK 147,5 Potchefstroom 18-04-26
 84kg Jessika Lowe HAK Greppet 142,5 Hamm 18-10-10
 +84kg Wilma Holgersson Vedum AIS 92,5 Vedum 17-12-10

 

Juniorer (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Jack Denkji  Borlänge AK 115,0  Sundbyberg  13-11-23
66kg Eddie Berglund Måndagsklubben CF Falun 165,0  Reykjavik, Island 13-02-23
74kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 246,0 La Manga, Spanien 17-10-12 
83kg Henrik Fransson Öjeby AK 255,0 Oroshaza, Ungern 14-09-04
93kg Oliver Dahlkvist HAK Greppet 282,5  Halmstad 18-11-07
105kg Christian Martinsson Kalmar AK 267,5 Rödby 16-04-23
120kg Calle Nilsson Hassela Powerlifting  310,0 Sundsvall 15-03-22
+120kg Calle Nilsson Hassela Powerlifting 295,0 Sundsvall 15-05-20

 

Seniorer (damer)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Maria Engrenius Halmstad TSK 82,5 Sundsvall  15-05-20
 52kg Anna Lynge Köpings AK 138,0  Kaunas 13-05-21
 57kg Anna Lynge Köpings AK 137,5 Albertslund 13-01-21
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK  165,0  Tokyo 19-05-24
 72kg Andrea Hammarström  Hak/Greppet 165,0 Piteå 16-01-30
 84kg Sofie Josefsson Sundsvalls AK 180,0  Kaunas 17-05-26
 +84kg Sandra Lönn  Borlänge AK  235,0 Sundsvall 15-05-20

 

Seniorer (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Lars-Gunnar Hedlund Skellefteå AK 131,0 Piteå 16-01-30
66kg Nisse Forsman Sundsvalls AK  170,5  Sundsvall 14-05-16
74kg Amit Selberg Sundsvalls AK 260,0 Sundsvall 16-12-03
83 kg Henrik Fransson Öjeby AK 255,0 Oroshaza 14-09-01
93kg Fredrik Jäder  Sundsvalls AK  298,5  Sölden  11-05-27
105kg Stefan Jamroz Lunds TK 322,5  Kaunas 17-05-27
120kg Per Nilsson Sundbybergs TK  347,5 Potchefstroom 18-04-28
+120kg Fredrik Svensson Sundsvalls AK 400,5  Örebro 15-02-01

 

M1 (damer)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Cina Mohlin Kubbe-Norrflärke IF 110,0 Vedum 17-12-10
 63kg Josephine Werngren  Sundbybergs TK 127,5  Piteå 16-01-30
 72kg Petra Höglund Vedum AIS 127,5 Tokyo

19-05-22

 84kg Anna Edvall Sundsvalls AK 170,0 Eskilstuna 18-12-08
 +84kg Sandra Lönn Borlänge AK 235,0 Sundsvall 15-05-20 

 

M1 (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Lars-Gunnar Hedlund Skellefteå AK 131,0 Piteå 16-01-30
66kg Marcus Holmgren Sundbybergs TK  152,5 Rödby 16-04-19 
74kg Amit Selberg Sundsvalls AK 260,0 Sundsvall  16-12-03
83kg Patrik Turesson Westbo AK 230,0 Chemnitz 15-05-06
93kg Patrik Turesson Westbo AK 250,0 Gnosjö 16-11-26
105kg Per Nilsson Sundbybergs TK 260,0 Umeå 14-01-18
120kg Per Nilsson Sundbybergs TK 347,5 Potchefstroom 18-04-28
+120kg Per Nilsson Sundbybergs TK 315,0 Columbus 18-03-04

 

M2 (damer)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Cina Mohlin Kubbe-Norrflärke IF 107,5 Skellefteå 18-03-25
 63kg Riitta Sundvall Westbo AK 117,5 Tallinn 16-10-05
 72kg Annika Eriksson Täby AK  90,0  Nässjö  12-03-23 
 84kg Åsa Halvarsson  Sundsvalls AK  115,0 Northumberland 14-04-19
 +84kg Ånn Jordebo  Vagnhallen SK  100,0 Eskilstuna 18-12-09

 

M2 (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Lars-Gunnar Hedlund Skellefteå AK  131,0 Piteå 16-01-30
66kg Tahvo Jauhojärvi ASK Eskilstuna  147,5 Söderhamn  17-02-05
74kg Lars Carlsson Filipstads AK 170,0 Vedum 17-12-10
83kg Jukka Saunamäki  Katrineholm AK  216,0 Gnosjö 15-11-28
93kg Jukka Saunamäki Södertälje AK 223,0 Sandviken 14-11-22 
105kg Tommy Johansson Nora AK 225,0 Skellefteå 18-03-25
120kg Conny Blomgren Katrineholm AK  292,5 Hamm 18-10-11
+120kg Robert Blom Katrineholms AK  300,0 Rödby 16-04-21

 

M3 (damer)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Britten Fernström  Täby AK  70,0 Sundsvall 17-10-03
 63kg Britten Fernström  Täby AK  82,5  Eskilstuna 12-11-03
 72kg          
 84kg          
 +84kg          

 

M3 (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Lars-Gunnar Hedlund  Skellefteå AK  131,0  Piteå 16-01-30
66kg Lars Svensson Vedum AIS 95,0  Örebro 16-03-12
74kg Kjell-Arne Nilsen Degerfors AK 127,5 Nässjö 14-03-14
83kg Donald Karlsson Filipstads AK  160,0 Vedum  17-12-10
93kg Roland Bengtsson Täby AK 195,0 Tokyo 19-05-22
105kg Björn Iverssen Filipstads AK 222,5 Eskilstuna 18-12-09
120kg Niilo Maliniemi  ASK Eskilstuna 232,5 Hamm 16-10-13 
+120kg Göran Andersson Östersunds AK 250,0 Örebro 15-02-01

 

M4 (herrar)

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg          
66kg Mats Johansson   Westbo AK  95,0  Rödby 16-04-19
74kg Börje Eriksson  Smedjebackens AK  125,0 Sandviken 14-11-22 
83kg Lars Olof Augustsson Nässjö  130,0  Nässjö 14-03-14 
93kg Göran Malmberg Sundbybergs TK 142,5 Tokyo 19-05-22
105kg Tomo Barkovic Katrineholms AK 142,5 Örebro 16-03-12
120kg Niilo Maliniemi ASK Eskilstuna 232,5 Hamm 16-10-13
+120kg Hans Ring ASK Eskilstuna 175,0 Sundsvall  17-10-03 

 

Uppdaterad: 03 OKT 2019 11:51 Skribent: Svenska Styrkelyftförbundet

Postadress:
Svenska Styrkelyftförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens Hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 0104507170
E-post: This is a mailto link

 

 

 

 

Gilla oss på Facebook

 

Missa inte heller vår mästerskapssida

 

Vi finns också på Instagram
Där heter vi @styrkelyftforbundet


Du hittar oss även på Twitter