Hoppa till sidans innehåll

Junior


Dam Junior

KNÄBÖJ

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Malin Carlsson Vedums AIS 130,0 Vedum 17-12-09
 52kg Mia Engrenius Halmstad TSK 155,0 Pilsen 18-05-07
 57kg Eleonora Berglund  Örebro KK 137,5  Söderhamn 17-02-04
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK   220,0 Halmstad 18-11-07
 72kg Elina Rönnquist Öjeby AK 222,5 Oroshaza 15-04-07
 84kg Josefine Bark  Sundbybergs TK  205,0  Anderstorp  11-12-10
 +84kg Cecilia Oderstad  Härnösands AK  77,5  Norrflärke  13-11-02 

 

BÄNKPRESS

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Malin Carlsson Vedums AIS 77,5 Vedum 17-12-09
 52kg Mia Engrenius Halmstad TSK 107,5 Halmstad 18-11-05
 57kg Nina Eriksson  Kiruna AK  105,0  Luleå  11-04-09 
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK 150,0 Halmstad

18-11-07

 72kg Emma Johansson Nora AK 142,5  Skellefteå 18-03-24
 84kg Frida Wik Sundbybergs TK 135,0 Täby 14-11-01
 +84kg Cecilia Oderstad  Härnösands AK  57,5 Norrflärke  13-11-02 

 

MARKLYFT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Malin Carlsson Vedums AIS 132,5  Vedum 17-12-09
 52kg Maria Engrenius Halmstad TSK 172,5 Orlando 17-08-29
 57kg Kristine Almroth  Jönköping SK  150,0  Luleå  11-04-09 
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK 175,0  Potchefstroom 18-09-05 
 72kg Marie Tunroth Westbo AK 217,5 Nässjö 15-03-15
 84kg Josefine Bark  Sundbybergs TK  195,0  Anderstorp 11-12-10 
 +84kg Cecilia Oderstad  Härnösands AK  85,0  Norrflärke  13-11-02 

 

SAMMANLAGT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Malin Carlsson Vedums AIS 340,0  Vedum 17-12-09
 52kg Mia Engrenius Halmstad TSK 425,0 Pilsen 18-05-07
 57kg Sofia Loft Göteborgs KK 378,0  Vedum 13-11-02
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK 537,5 Halmstad 18-11-07
 72kg Marie Tunroth  Westbo AK  560,5  Nässjö 15-03-15
 84kg Josefine Bark  Sundbybergs TK  522,5  Anderstorp  11-12-10
 +84kg Cecilia Oderstad  Härnösands AK  220,0  Norrflärke  13-11-02 

 

ENBART BÄNKPRESS

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg Maria Engrenius Halmstad TSK 82,5 Sundsvall 15-05-20
 52kg Nina Eriksson Kiruna AK 112,5  Terni 12-08-09
 57kg Nina Eriksson  Kiruna AK  125,0  Nora 12-11-25 
 63kg Matilda Vilmar Sundbybergs TK 150,0 Halmstad

18-11-07

 72kg Emma Johansson  Nora AK 147,5 Potchefstroom 18-04-26
 84kg Jessika Lowe HAK Greppet  142,5 Hamm 18-10-10
 +84kg Wilma Holgersson Vedum AIS 92,5 Vedum 17-12-10

 

 

Herr Junior

KNÄBÖJ

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Julius Ingelow Jönköpings SK 155,0 Nässjö 14-03-16
66kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 232,5  Szczyrk 12-08-28 
74kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK  320,0 Orlando 17-08-30
83kg Henrik Fransson Öjeby AK 315,0 Oroshaza 14-09-01
93kg Oliver Dahlkvist HAK Greppet 342,5 Potchefstroom 18-09-06
105kg Viktor Renberg  Öjeby AK 330,0  Örebro 12-03-10
120kg Damir Torkic  Jönköping SK  372,5  Szczyrk 12-09-02
+120kg Alexander Doverlid  Täby AK  330,0  Nässjö  11-04-23 

 

BÄNKPRESS

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Julius Ingelow Jönköpings SK 97,5 Nässjö 14-03-16
66kg Eddie Berglund Måndagsklubben CF Falun 165,0  Reykjavik 13-02-23
74kg Alexander Eriksson  Sundbybergs TK 227,5  Orlando 17-08-30
83kg Henrik Fransson  Öjeby AK 255,0 Oroshaza 14-09-01
93kg Oliver Dahlkvist HAK Greppet 282,5

Halmstad

18-11-07
105kg Conrad Hansson Örebro KK 245,0  Pornainen  15-02-21 
120kg Calle Nilsson Hassela Powerlifting 290,0  Reykjavik 14-08-22
+120kg Niklas Pettersson Bollnäs SK 252,5  Bollnäs 13-03-02

 

MARKLYFT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Julius Ingelow Jönköpings SK  192,5 Nässjö  14-03-16
66kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 220,0 Szczyrk 12-08-28
74kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 295,0  Orlando 17-08-30
83kg Henrik Fransson  Öjeby AK 305,0  Oroshaza 14-09-01
93kg Erik Gunhamn Kalmar AK 370,5  Oroshaza 15-04-10
105kg Viktor Renberg  Öjeby AK  315,0  UK  11-06-11 
120kg Damir Trokic  Jönköping SK  327,5  Danmark 12-05-09
+120kg Alexander Doverlid  Täby AK  300,0  Nässjö 11-04-23 

 

SAMMANLAGT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Julius Ingelow Jönköpings SK

445,0

Nässjö  14-03-16
66kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 587,5 Szczyrk 12-08-28
74kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 842,5 Orlando 17-08-30
83kg Henrik Fransson  Öjeby AK 875,0 Oroshaza 14-09-01
93 kg Oliver Dahlkvist HAK Greppet 910,0 Halmstad 18-11-07
105kg Viktor Renberg Öjeby AK 822,5 Örebro 12-03-10
120kg Damir Trokic  Jönköping SK  952,5 Szczyrk 12-09-02
+120kg Alexander Doverlid  Täby AK  822,5,0  Nässjö  11-04-23

 

ENBART BÄNKPRESS

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg Jack Denkji  Borlänge AK 115,0  Sundbyberg  13-11-23
66kg Eddie Berglund Måndagsklubben CF Falun 165,0  Reykjavik 13-02-23
74kg Alexander Eriksson Sundbybergs TK 246,0 La Manga, Spanien 17-10-12
83kg Henrik Fransson Öjeby AK 255,0 Oroshaza 14-09-01
93kg Oliver Dahlkvist HAK Greppet 282,5 Halmstad 18-11-07
105kg Christian Martinsson Kalmar AK 267,5 Rödby 16-04-23
120kg Calle Nilsson Hassela Powerlifting 310,0 Sundsvall 15-02-22
+120kg Calle Nilsson Hassela Powerlifting 295,0 Sundsvall 15-05-20
Uppdaterad: 09 SEP 2018 08:29

Postadress:
Svenska Styrkelyftförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens Hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 010-4507170
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

 

Gilla oss på Facebook

 

Missa inte heller vår mästerskapssida

 

Vi finns också på Instagram
Där heter vi @styrkelyftforbundet


Du hittar oss även på Twitter