Hoppa till sidans innehåll

Veteran 60-69 M III (klassisk)


Dam Veteran 60-69

KNÄBÖJ

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Eva Hallin  Upsala TK  78,5   Sundsvall   19-04-27 
 63kg Britten Fernström  Täby AK  80,0  Örebro   17-04-25 
 72kg          
 84kg Annika Lindroth  Täby AK  115,0  Sundbyberg  18-04-27
 +84kg Mimmi Öckerman Borlänge AK  105,0 Helsingborg  19-06-04

 

BÄNKPRESS

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Britten Fernström  Täby AK   55,0  Eskilstuna  16-05-04
 63kg Britten Fernström  Täby AK  55,0  Örebro  17-04-25 
 72kg          
 84kg  Annika Lindroth  Täby AK  67,5  Sundbyberg  18-04-27
 +84kg Mimmi Öckerman Borlänge AK  77,5 Helsingborg  19-06-04

 

MARKLYFT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Britten Fernström  Täby AK   110,0   Sundbyberg  18-04-27 
 63kg Britten Fernström  Täby AK  110,0  Örebro  17-04-25 
 72kg          
 84kg  Annika Lindroth  Täby AK  125,0  Sundbyberg  18-04-27
 +84kg Mimmi Öckerman Borlänge AK  135,0  Sundsvall  19-04-27

 

SAMMANLAGT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
 47kg          
 52kg          
 57kg Britten Fernström   Täby AK   240,5   Gyor  19-03-05 
 63kg Britten Fernström  Täby AK  245,0  Örebro  17-04-25 
 72kg          
 84kg  Annika Lindroth  Täby AK  307,5  Sundbyberg  18-04-27
 +84kg  Mimmi Öckerman  Borlänge AK  317,5 Helsingborg  19-06-04

 

Herrar Veteran 60-69

KNÄBÖJ

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg          
66kg Lars Flyborg Lerums AK 152,5 Helsingborg 19-06-05
74kg Reino Puska Vedum AIS 192,5  Helsingborg 19-06-05
83kg Mats Bergstedt Lidingö AK 185,0 Eskilstuna  15-11-14
93kg Jens Aarhus Charlottenbergs AK 230,0 Sundbyberg 18-04-27
105kg Kenneth Mattson Göteborg KK 230,0 Salo 15-06-06
120kg Björn Ahlberg Jönköpings SK 220,0 Eskilstuna 16-05-04
+120kg Göran Andersson Östersunds AK 200,0 Salo 15-06-06

 

BÄNKPRESS

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg          
66kg Klaus-Dieter Prager  Vedums AIS 110,0  Örebro 17-04-25
74kg Klaus-Dieter Prager Vedums AIS 122,5 Sundsvall 19-04-27
83kg Sven Thörngren Umeå Power 146,0 Örebro 17-04-25
93kg Jens Aarhus Charlottenberg 145,0 Salo 15-06-06
105kg Kenneth Mattsson Göteborg KK 200,0 Salo 15-06-06
120kg Björn Ahlberg Jönköpings SK 188,5 Helsingborg  18-03-07
+120kg Göran Andersson Östersunds AK 170,0 Salo 15-06-06

 

MARKLYFT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg          
66kg Klaus-Dieter Prager Vedum AIS 195,0 Örebro 17-05-25
74kg Ryna Aderlied Södertälje AK 225,0  Sundbyberg 18-04-27
83kg Sven-Åke Albertsson TK Trossö 232,5 Eskilstuna  16-05-04
93kg Jens Aarhus Charlottenbergs AK 232,5 Gyor 19-03-07
105kg Christer Jansson Upsala TK 270,0 Sundsvall 19-04-27
120kg Rüdiger Hopp Köpings AK 245,0 Salo 15-06-06
+120kg Göran Andersson Östersunds AK 240,0 Salo 15-06-06

 

SAMMANLAGT

Klass Namn Klubb Res. Ort Datum
59kg          
66kg Klaus-Dieter Prager  Vedums AIS 440,0  Örebro 17-04-25
74kg Reino Puska Vedums AIS 495,0 Sundsvall 19-04-27
83kg Sven Thörngren Umeå Power 502,5 Umeå 14-11-01
93kg Jens Aarhus Charlottenberg 592,5 Salo 15-06-06
105kg Kenneth Mattsson Göteborg KK 650,0 Salo 15-06-06
120kg Björn Ahlberg Jönköpings SK  625,0 Örebro  17-04-25
+120kg Göran Andersson Östersunds AK 610,0 Salo 15-06-06
Uppdaterad: 06 MAJ 2018 10:27

Postadress:
Svenska Styrkelyftförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens Hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 0104507170
E-post: This is a mailto link

 

 

 

 

Gilla oss på Facebook

 

Missa inte heller vår mästerskapssida

 

Vi finns också på Instagram
Där heter vi @styrkelyftforbundet


Du hittar oss även på Twitter