Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsskalender


2020 OBSERVERA alla möten och tävlingsdatum är beroende på läget av Covid-19.    
DATUM TÄVLING ARRANGÖR PLATS
Januari      
11-12 Elitdomarkonferens    Örebro
       
16/1 - 2/2 Serieomgång 1     
       
Februari      
14-16 SM Klassisk Styrkelyft & Bänkpress Ungdom & Junior  SSF Örebro 
       
29/2-1/3
12:00- 12:00
SDF konferens     Örebro
       
Mars      
 9-14 EM Klassisk Styrkelyft Masters  EPF Albi
Frankrike
       
 26-29 INSTÄLLT
SM Klassisk Styrkelyft & 
Bänkpress. Senior. 
Umeå Power / NNSF  Umeå 
       
April      
2-19 INSTÄLLT

Serieomgång 2
   
       
Maj      
       
Juni      
       
Juli      
       
Augusti      
 29-30 Planeringskonferens  SSF  Örebro
 30  Årsmöte   Obs! kl. 13:00 SSF Örebro
       
September      
 3-20 Serieomgång 3     
       
Oktober      
       
November      
5-22 Serieomgång 4    
       
December      
12-13 Lag SM - Elitserien Borlänge AK / SSF   Borlänge
       

 

2021

Kalender 2021 PDF

OBSERVERA alla möten och tävlingsdatum är beroende på Coronaläget

 

 

DATUM

TÄVLING

ARRANGÖR 

PLATS

Januari

 

 

 

 9-10

Elitdomarkonferens

 

 

       
14-24 Serieomgång 1    
       

Februari

 

 

 

5-7

SM VECKAN VINTER Åhaga Arena
Styrkelyft & Bänkpress klassisk, Senior

Borås AK / SSF

Borås

       

18-20

Europeiska Universitetscupen 
Styrkelyft klassisk

EPF

Mérignac
Frankrike

       

Mars

 

 

 

 9-14

EM Styrkelyft Klassisk
Masters

EPF

Kaunas
Litauen

 

 

 

 

18-28

Serieomgång 2

   
       

April

 

 

 

23-25

SM  Styrkelyft & Bänkpress klassisk
Junior & Ungdom

   

 

 

 

 

Maj

 

 

 

13-16

Landsdelsmästerskap

   

 

 

 

 

Juni

 

 

 

3-6

SM Styrkelyft & Bänkpress klassisk
Veteran

   
       
15-20 EM Bänkpress klassisk & utrustat
Open, Junior, Sub-Junior, Masters
EPF Ekatarinburg
Ryssland
       

Juli

 

 

 

5-10

Universitets VM
Styrkelyft klassisk

IPF

Vilnius
Litauen

       

 7-11

EM Styrkelyft utrustat
Masters

EPF

Pilsen
Tjeckien

 

 

 

 

Augusti

 

 

 

3-8

EM Styrkelyft utrustat
Open, Junior, Sub-Junior

EPF

Pilsen
Tjeckien

       
12-22 Serieomgång 3    
       

22-28

VM Styrkelyft, utrustat
Junior och Ungdom

 IPF

Oradea
Rumänien

       

 September

 

 

 

3-5

SM Styrkelyft & Bänkpress utrustat
Samtliga ålderskategorier

   
       

9-12

Västeuropeiska mästerskapet Styrkelyft klassisk & utrustat

EPF

Hamm
Luxemburg

       

23/9 - 3/10 

VM Styrkelyft klassisk
Junior, Sub-Junior 

IPF 

Minsk
Belarus

       

Oktober

 

 

 

8-17

VM Styrkelyft klassisk & utrustat
Masters

IPF

Sun City / Potchefstroom
Sydafrika

 

 

 

 

14-24

Serieomgång 4

   
       

28/10 - 7/11

VM Bänkpress klassisk & utrustat
Open, Junior, Sub-junior, Masters

IPF

Almaty Kazakstan

 

 

   

November

 

 

 

15-21

VM Styrkelyft utrustat
Open

IPF

Stavanger
Norge

       

December

 

 

 

3-12

EM Styrkelyft klassisk
Open, Junior, Sub-Junior

 EPF / SSF

Västerås
Sverige

 

 

 

 

 18-19

Lag SM  (Elitserien)

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 03 OKT 2019 11:49
Epost: This is a mailto link





 

 

 

Postadress:
Svenska Styrkelyftförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens Hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 0104507170
E-post: This is a mailto link

        

 

Gilla oss på Facebook

 

Missa inte heller vår mästerskapssida

 

Vi finns också på Instagram
Där heter vi @styrkelyftforbundet


Du hittar oss även på Twitter