Kalender

2022

DATUM


ARRANGEMANG


​​​​​​​ARRANGÖR


​​​​​​​PLATS​​​​​​​
27 Augusti - 4 September
VM i Klassisk & Utrustad styrkelyft
Junior & Sub-Junior
IPF
Istanbul Turkiet
27 augusti - 18 September
Serieomgång 2
17-18 September
NM 
NPF / Sydöstra SF
Jönköping, Sverige
24 September
Planeringskonferens
SSF
Örebro
1 Oktober
Tunaspelen
Tävling i Parabänkpress
Eskilstuna
9-15 Oktober
VM i Klassisk & Utrustad styrkelyft
​​​​​​​Master
IPF
St. Johns New Foundland, Kanada
10-20 November
Serieomgång 3
14-20 November
VM Utrustad styrkelyft
Open
IPF
Viborg, Danmark
25-27 November
SM Veteran Klassisk styrkelyft & bänkpress ​​​​​​​​​​​​​​
SSF, ​​​​​​​Malmö LK, Malmö KSK,
Lunds TK och Skurups KF
Malmö
25 November-4 December
EM Klassisk styrkelyft 
Open, Junior & Sub-Junior
EPF
Skierniewice, Polen
10-11 December
Lag SM ​​​​​​​
SSF, Falkenbergs KSK
Falkenberg

2023

NYHET FÖR SM 
Vi testar att återinföra ett Bänk SM (samtliga utom klassisk senior)​​​​​​​

NYHETER FÖR SERIEN 
  • Antalet divisioner minskas till Elitserie, div 1 och div 2 med fler lag per division.
  • En lyftare kan tävla flera gånger under en serieomgång. Bästa resultatet räknas. Vi testar att återinföra ett Bänk SM (samtliga utom klassisk senior)
  • Ungdom/Junior slås ihop till en serie i respektive kategori.
  • Resultat skall ha registrerats senast 48 timmar efter att seriefönstret stängts.
//Tävlingskommittén

​​​​​​​DATUM

ARRANGEMANG

ARRANGÖR

​​​​​​​PLATS
14-15 Januari
Elitdomarkonferens
30 Januari - 9 april
Serieomgång 1
2 - 5 februari
Skövde KK; Falköpings TK,
​​​​​​​Vedums AIS och SSF
Skövde
Ev. 25 Februari
Ev. Distriktledarkonferens
7 - 12 mars
Veteran EM Klassisk Styrkelyft
EPF
Budapest, Ungern
16 - 19 mars
Europeiska Universitetscupen
Klassisk Styrkelyft
EPF / FISU
Albi, Frankrike
16 april
Årsmöte
Svenska Styrkelyftförbundet
17 april - 18 juni
Serieomgång 2
20 - 23 april

Arrangör sökes
1 - 7 maj
EM Urustad Styrkelyft
Senior, Ungdom, Junior
EPF
Thisted, Danmark
20 - 28 maj
VM i Klassisk & Utrustad Bänkpress
Samtliga åldrar
IPF
Sun city, Sydafrika
11 - 17 juni
VM i Klassisk Styrkelyft (senior)
10 juni IPF kongress
IPF
Valetta, Malta
17-25 juni
Special Olympics World Games
IPF
Berlin, Tyskland
3 juli - 17 september
Serieomgång 3
5 - 9 juli
Veteran EM Utrustad Styrkelyft
EPF
Pilsen, Tjeckien
1 - 6 augusti
EM i Klassisk & Utrustad Bänkpress
​​​​​​​Samtliga åldrar
EPF
Mérignac, Frankrike
26 augusti - 3 september
Ungdoms- & Junior VM
Klassisk & Utrustad Styrkelyft
IPF
Cluj-Napoca, Rumänien
7 - 8 oktober
Tunaspelen
​​​​​​​Tävling i Parabänkpress
ASK Eskilstuna och SSF
Eskilstuna
24 september - 26 november
Serieomgång 4
8 - 15 oktober
Veteran VM
Klassisk & Utrustad Styrkelyft
IPF
Ulanbator, Mongoliet
10 - 15 oktober
Ungdoms- & Junior EM
​​​​​​​Klassisk Styrkelyft
EPF
Budapest, Ungern
5 - 12 november
VM Utrustad Styrkelyft (senior)
IPF
Vilnius, Litauen
25 - 26 november
Veteran SM i Klassisk Styrkelyft
Arrangör sökes
6 - 10 december
EM i Klassisk Styrkelyft (senior)
EPF
Tartu, Estland
16-17 december